לימודי תחקירנות

בבסיסה של כל יצירה, ובעיקר כשמדובר ביצירה מבוססת טקסט, עומד תחקיר מעמיק ורחב יריעה. ככל שנאסוף מידע מקיף יותר עבור היצירה שלנו, כך נוכל לספק תוצר מדויק ואיכותי יותר. כדי להבטיח שאכן כך יהיה, נעזרים כתבים, עיתונאים, סופרים ושלל יוצרים אחרים בתחקירנים. התחקירן הוא איש מקצוע בעל מיומנויות נרחבות באיסוף מידע, ראיונות ומחקרים ומאפשר לך להשיג את כל המידע והרקע הנדרש מהמקורות המגוונים ביותר ובאופן מסודר ואתי. התחקיר הנכון יכול לעשות הבדל תהומי בין כתבה או ידיעה חובבנית ובלתי אמינה ובין עבודה עיתונאית מסעירה שמובילה את דעת הקהל.

אם תמיד האמנת שלכל אדם יש סיפור לספר וחשוב לך להגיע לעומקם של הדברים וללמוד כל מה שרק אפשר על סוגיה כזו או אחרת, ייתכן מאוד שיהיה באפשרותך למצוא בית בעולם התחקירנות. אז מה לומדים בלימודי תחקירנות והיכן נוכל להשתלב לאחר הלימודים? כאן אספנו את כל מה שחשוב לדעת על התחום המרתק הזה.

מה עלינו ללמוד כדי להפוך לתחקירנים?

לימודי תחקירנות כוללים תחומי ידע רבים העוסקים בניהול מידע ואיסופו ונוגעים במגוון תחומים מעולם התקשורת והמידענות. לימודי התחקירנות עשויים לעתים להיות בעלי אוריינטציה הנוטה יותר לתחום הספרות, הקולנוע, הטלוויזיה או העיתונות, מה שמאפשר לנו למצוא את המסלול ששם את הדגש על התחום שהכי מעניין אותנו. בסיום הלימודים תעמוד לרשותנו כל ההכשרה הנדרשת כדי לבצע תחקירי רקע.

תחומי הלימוד במבט חטוף

כאמור, תחום הלימודים הזה הוא רחב יריעה וחולש על תחומי ידע תיאורטיים ומיומנויות פרקטיות גם יחד. במהלך לימודי התחקירנות נתנסה בעבודה עם שלל מאגרי מידע וכלי איסוף מידע ברשת ומחוץ לה, נלמד על האמנות המורכבת הזו ונעסוק במגוון שאלות אתיות הנוגעות לתחום. במהלך הלימודים נישלח לבצע מטלות שונות בשטח וברוב המקרים יידרש מאיתנו גם להגיש פרויקט גמר בו ניישם את כל מה שלמדנו במהלך תוכנית הלימודים. אלו רק כמה מהקורסים המהווים את בסיס לימודי התחקירנות:

  • שיטות ראיון – כיצד מבצעים ראיונות פנים מול פנים או טלפוניים, כיצד לדעת לשאול את השאלות הנכונות, כיצד לנהל ראיון באופן שיגרום למרואיין להיפתח ולהיות נינוח כדי שייווצר שיח אמיתי? ראיון טוב נע על האיזון העדין שבין הקשבה והכלה ובין החתירה המתמדת לחקר האמת. במהלך הקורס, נרכוש מיומנויות ראיון שיאפשרו לנו לממש את כל המטרות הללו ורבות אחרות.
  • שיטות תחקיר – נלמד שלל טכניקות תחקיר עבור מדיומים שונים כמו תחקירים לתוכניות טלוויזיה בעלות אופי בידורי או תוכניות ריאליטי, תחקירים חדשותיים וכמובן – תחקירים עיתונאיים. בין אם אנו חולמים למצוא את התגלית הבאה של עולם הבידור או לחשוף מקרי שחיתות אפלוליים, תוכנית הלימודים מקיפה מאוד ותאפשר לנו לרוב לגעת בהכול.
  • מושגי יסוד במידענות
  • מקורות מידע אנושיים
  • התוודעות לשלל מסדי נתונים וכלי חיפוש מידע מקוונים

עם סיום הלימודים, יהיה באפשרותך לפנות לשלל גופים תקשורתיים ובידוריים. מאחר שהביקוש לתחקירנים טובים הוא גבוה מאוד, סביר מאוד להניח שיהיה באפשרותך להשתלב בחלק מהם ולהתחיל לצבור ניסיון בתחום החדש שלך.