לימודי סיעוד

מערך האחים והאחיות בישראל מתרחב ללא הרף. מרכזים רפואיים ומרפאות רבות בכל רחבי הארץ זקוקים לצוות סיעודי מקצועי וברוב המקומות, קיים מחסור משמעותי בכוח אדם. לכן, מדובר במקצוע הטומן בחובו ביקוש אדיר וגם לא מעט הטבות. עם תנאים אטרקטיביים כבר בתחילת הקריירה ומקצוע בעל ערך מוסף, לימודי סיעוד נחשבים כיום כמסלול פופולרי מאוד. על אף שמדובר במסלול ארוך ומאתגר ובמקצוע רצוף מורכבויות וקשיים, מדובר גם במשרה מתגמלת ביותר הממלאת את העוסקים בה בתחושת משמעות רבה. אם תמיד רצית לקחת חלק במערך הרפואה בישראל ויש לך גישה טובה לעבודה עם אנשים, זה הזמן להכיר מקרוב את תחום הסיעוד.

היכן נדרשים עובדי סיעוד?

מערך האחים והאחיות בישראל כבר מזמן אינו שמור אך ורק לבתי החולים. כיום, נדרש צוות סיעודי בטווח רחב של מוסדות ומסגרות. בוגרי לימודי סיעוד יוכלו להשתלב במרפאות פרטיות, מרכזים רפואיים ייעודיים, מסגרות שיקום ודיור מוגן, מוסדות חינוכיים ואפילו במסגרת פרטית. הצוות הסיעודי נחשף להליכים רפואיים מרתקים וזוכה להכשרה מקיפה לצד הרופאים עמם הוא עובד – מקליניקות לרפואה אסתטית ועד לחדרי הניתוח. בסופו של יום, מטרתו העיקרית של הצוות הסיעודי הוא להעניק סיוע למטופלים ולשמש כעוזרים לרופאים במחלקות השונות. זהו הצוות שאמון על יישום כלל הנהלים והמדיניות של המוסד הרפואי ביום-יום באופן שוטף – ממעקב אחר החולים ועד לחלוקת תרופות ומענה בשטח לכל צרכי המטופלים.

מה לומדים במסגרת לימודי סיעוד?

מדובר באחת מתוכניות הלימודים המגוונות והנרחבות ביותר והן כוללות חלק נרחב מלימודי הרפואה הכלליים. סטודנטים לסיעוד ייחשפו, בין השאר, לתחומים הבאים במסגרת הלימודים:

  • מדעי הרפואה והבריאות
  • פיזיולוגיה
  • ביולוגיה וביוכימיה
  • ניהול מוסדי
  • רפואה מונעת
  • אתיקה מקצועית
  • בריאות הציבור
  • הגשת שירותי עזרה ראשונה
  • פסיכולוגיה ועבודה סוציאלית

תפקיד הצוות הסיעודי הוא בעל פנים רבות ולכן גם הכשרתם נוגעת בו זמנית בצד האנושי והסוציאלי של המקצוע לצד הפן המקצועי והרפואי. אחיות ואחים טובים יהיו אלו שיוכלו להגיש שירותים רפואיים בסטנדרטים הגבוהים ביותר ובו זמנית ניחנים ברגישות, אדיבות וחמלה למטופלים.

הלימודים נמשכים ברוב המקרים ארבע שנים, אך מוסדות רבים מאפשרים לסטודנטים בגיל מבוגר יותר לקבל הכשרה גם במסגרת לימודי ערב ובמקרים רבים, מסלולים אלו עשויים להימשך זמן רב יותר. לאחר סיום הלימודים, יהיה על הבוגרים לעבור בחינת רישוי מטעם משרד הבריאות. רק לאחר מעבר בהצלחה של כל בחינות הרישוי, ניתן יהיה להשתלב במקצוע במוסדות השונים.

למי מתאימים הלימודים?

לימודי הסיעוד דורשים מחויבות רבה ונכונות ללמוד במרץ ולהתמודד עם מצבים מורכבים. זהו המקצוע האידיאלי עבור אלה שעולם הטיפול תמיד משך אותם ומעוניינים לשמש תפקיד חיוני בקהילה. זוהי הזדמנות פז עבור רבים לקחת חלק בהליכים רפואיים מתקדמים ולעבוד באופן צמוד לצוות הרפואי. כיום, רבים בוחרים בו כמסלול להסבה מקצועית ונהנים בסיום הלימודים משיפור משמעותי בתנאי ההעסקה ויכולת ההשתכרות שלהם.