מחשבון, משקפיים ועט מונחים על תלושי שכר

חשבות שכר

כל ארגון המעסיק עובדים זקוק לאיש מקצוע האמון על חישוב המשכורות של כלל כוח האדם המועסק תחתיו. לכן, כל מחלקת הנהלת חשבונות שמכבדת את עצמה במקומות העבודה מכל המגזרים, תתהדר בחשב שכר מיומן ומנוסה. חשב שכר מוכשר, יהיה בעל בקיאות מעמיקה ונרחבת בכללי חישוב השכר ובחוקי המדינה החלים עליהם. כדי לחשב את שכר העובד באופן מדויק, יהיה עליו לפתח אמצעים מדויקים ואמינים לחישות שעות העבודה שלהם, לנכות את כלל החיובים הנדרשים על פי חוק ולכלול את כלל התוספות והתחשיבים החלים על תלוש המשכורת על פי מסגרת העסקתם.

תוכנית ההכשרה לחשבי שכר נוגעת בתחום הנהלת החשבונות, המשפט, משאבי האנוש והחשבונאות גם יחד ועשירה בידע. אם שקלת להתמקצע בתחום, אלו כמה דברים שחשוב לדעת לקראת תחילת הלימודים.

למי מיועדים לימודי חשבות שכר?

על מנת להיות חשבי שכר, מומלץ להגיע עם רקע כלשהו בתחום הנהלת החשבונות. מדובר בתוכנית הכשרה אידיאלית למנהלי חשבונות ומנהלי משאבי אנוש המעוניינים להרחיב את ידיעותיהם ומיומנויותיהם בתחום השכר ולפתוח אפיקי תעסוקה חדשים. ישנן לא מעט קורסים שניתן להתקבל אליהם גם ללא תעודת בגרות מלאה ולרכוש מקצוע חדש שיאפשר לך להשתלב במחלקות הנהלת חשבונות של ארגונים רבים במשק.

מה לומדים בתוכנית הכשרה לחשבות שכר?

כאמור, תוכנית הלימודים היא מגוונת מאוד וכוללת, בין השאר, את התכנים הבאים:

דיני העבודה בישראל

כדי ליישם את חישוב השכר על הצד הטוב ביותר, חשב שכר טוב חייב להיות בקיא בחוקי העבודה. במהלך חישוב השכר, יהיה עליו לקחת בחשבון ימי חופשה ומחלה, דמי הבראה, הפרשות לפנסיה, שעות נוספות ועוד היבטים רבים אחרים הכלולים בחישוב השכר. בנוסף, לא מעט מקומות עבודה מאוגדים באיגודים מקצועיים וחלים בהם הסכמים קיבוציים. הבקיאות של חשב השכר ביישום הסכמים אלו בחישוב השכר היא קריטית כדי להבטיח שהעסק יתנהל בהתאם להסכמים שנעשו מול ועד העובדים.

תקנות מיסוי

לצד חוקי העבודה בישראל, גם לתקנות, הדינים והכללים של רשויות המס יש השפעה רבה על תלוש השכר שלנו. לכן, על חשבי שכר להיות בקיאים בתקנות המס ובעיקר ברכיבי השכר הרלוונטיים להם. ממס הכנסה ועד הפרשות לקופות ולביטוח מנהלים הפטורים ממס, ישנם היבטים רבים שיש להכיר לעומק כדי להבטיח שתלוש המשכורת של כל עובד יהיה מדויק ומוקפד.

חסכונות וביטוחים

היכרות עם המכשירים הפנסיוניים ומוצרי החיסכון הנפוצים בשוק והנמצאים בשימוש מעסיקים ואופן העבודה עמם במהלך חישוב השכר.

כלי ניהול ובקרה

לבסוף, ירכשו חשבי השכר מיומנויות בשלל כלים ממוחשבים לחישוב השכר ולעריכת תלושים, לעריכת בקרות שכר ולהנפקת דו"חות שוטפים להנהלה ולגורמי האכיפה השונים.

הדרישות לקבלת התעודה

עם סיום הלימודים, יהיה עלינו לעמוד במבחן של לשכת רואי החשבון ובחינה עיונית ומעשית של משרד הכלכלה. לאחר שנעבור בהצלחה את המבחנים, נהיה זכאים לתעודה ונוכל להתחיל להציע את עצמנו כחשבי שכר במגוון מקומות עבודה.